خمیده ایران تصویر سینما ایرانی سینمای

خمیده: ایران تصویر سینما ایرانی سینمای سینمایی کارگردان کارگردانی کارگردان کشورمان

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری «دل دیوانه» در مرحله ساخت موسیقی است/ نگارش فیلمنامه زندگی «فروغ» ، بهمن فرمان آرا

بهمن فرمان آرا گفت: فیلم دل دیوانه را در بهمن ماه تمام کردم که مونتاژ و صداگذاری آن به آخر رسیده و موسیقی آن در حال ساخت است.

«دل دیوانه» در مرحله ساخت موسیقی است/ نگارش فیلمنامه زندگی «فروغ» ، بهمن فرمان آرا

بهمن فرمان آرا:«دل دیوانه» در مرحله ساخت موسیقی است/نگارش فیلمنامه زندگی «فروغ»

عبارات مهم : ایران

بهمن فرمان آرا گفت: فیلم دل دیوانه را در بهمن ماه تمام کردم که مونتاژ و صداگذاری آن به آخر رسیده و موسیقی آن در حال ساخت است.

به گزارش مهر، بهمن فرمان آرا عصر چهارشنبه در نشست تخصصی سینما که به همت کانون تصویر سینمای جوان در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار شد، در پاسخ به این پرسش که حساسیت وی جهت آثار اقتباسی از کجا ناشی می شود، اظهار داشت: جهت نسل من کتاب دریچه ای به دنیا بود چراکه رادیو فقط در ساعت خاصی برنامه داشت و تنها هفته ای یک بار به سینما می رفتیم.

«دل دیوانه» در مرحله ساخت موسیقی است/ نگارش فیلمنامه زندگی «فروغ» ، بهمن فرمان آرا

وی با توجه به اینکه تحصیلات سینمایی خود را در سنین نوجوانی در آمریکا شروع کرده است به این مطلب اشاره کرد که در سینمای آمریکا اقتباس متداول است و افزود: من به طور مداوم کتاب می خواندم و به دنبال نوشته ای خاص بودم تا اینکه سه نفر از بزرگان به من هم وقت شازده احتجاب نوشته گلشیری را پیشنهاد کردند.

کارگردان، نویسنده و تهیه کننده مطرح کشورمان با بیان اینکه بعد از طی ماجراهایی اجازه ساخت فیلم شازده احتجاب را از گلشیری دریافت کرده است که سند آن در موزه سینما وجود دارد، ابراز داشت: ما به اتفاق هم فیلمنامه شازده را نوشتیم و بعضی شخصیت ها را از بین بردن یا ادغام کردیم.

بهمن فرمان آرا گفت: فیلم دل دیوانه را در بهمن ماه تمام کردم که مونتاژ و صداگذاری آن به آخر رسیده و موسیقی آن در حال ساخت است.

وی با بیان اینکه داستان شازده احتجاب بسیار سینمایی بود و بعد از مطالعه علاقه به ساخت آن پیدا کردم، ادامه داد: به جز یکی دو سکانس از شازده احتجاب، مابقی فیلم در منزل کنسولگری انگلیس در اصفهان ساخته شد. شیشه های منزل رنگی بود و یکی از دلایلی که خواستم فیلم سیاه و سفید باشد این بود که حس می کردم شیشه های رنگی فضا را می شکند.

فرمان آرا در پاسخ به این پرسش که آیا فیلم های مستند خود را تحت تاثیر دهه ۴۰ که دوران خوبی در مستندسازی بود، ساخته هست، تاکید کرد: من خود را جزو دوران طلایی مستتدسازی نمی دانم، من کارمند تلویزیون بودم و باید این نوع فیلمها را می ساختم در حالیکه علاقه و تحصیلات من در حوزه سینمایی بود.

وی به نحوه دریافت پروانه نمایش پرداخت و تصریح کرد: تا دو سال و نیم با وجود امتحان کردن اسم های متفاوت نتوانستیم پروانه دریافت کنیم. بعد از آن، فیلم با اسم یک گور جهت دو زن پروانه ساخت گرفت.

«دل دیوانه» در مرحله ساخت موسیقی است/ نگارش فیلمنامه زندگی «فروغ» ، بهمن فرمان آرا

کارگردان مطرح کشورمان با بیان اینکه نویسنده در این نسخه از فیلم به نام همسر من بوده هست، اظهار داشت: این نسخه در موزه سینما موجود هست، توصیه جالب اینکه شازده احتجاب را با اسم و نویسنده دیگر توقیف کردند ولی از همسرم تقدیر و پیشنهاد نگارش چند سناریوی دیگر را نیز به وی دادند.

وی اضافه کرد: بر این اساس است که می خواهم به شما بگویم جهت موفقیت در سینما ۲۵ درصد استعداد، ۱۵ درصد پارتی و ۶۵ درصد پوست کلفتی نیاز هست، اگر تحمل مشکل ها را نداشته باشید، موفق نمی شوید.

بهمن فرمان آرا گفت: فیلم دل دیوانه را در بهمن ماه تمام کردم که مونتاژ و صداگذاری آن به آخر رسیده و موسیقی آن در حال ساخت است.

فرمان آرا در پاسخ به این پرسش که شما در وقت حکومت پادشاهی از رفتن شاهان در فیلم شازده احتجاب حرف زدید، آیا آینده نگری توقیف آن را می کردید، گفت: خاطره جالبی در این ارتباط دارم، در آن وقت و بعد از نمایش فیلم و دریافت جایزه در جشنواره، من را به شاه معرفی کردند. وی در این دیدار به من گفت که این تنها فیلم ایرانی است که سه بار مشاهده کرده هست، هنگامی که وی متوجه نشود که این فیلم ضد وی بوده می توانستیم گرفتن پروانه آن را با نام دیگر انتظار داشته باشیم.

وی راجع به میزان همکاری خود با گلشیری در زمینه نوشتن این فیلمنامه گفت: ما در زمینه عوض کردن ساختار این داستان صحبت و دو سال با هم کار کردیم تا چهار صفحه اولیه فیلمنامه را به ۲۵ صفحه رساندیم و در ادامه نیز آن را ۸۵ به صفحه زیاد کردن دادم.

«دل دیوانه» در مرحله ساخت موسیقی است/ نگارش فیلمنامه زندگی «فروغ» ، بهمن فرمان آرا

کارگردان کشورمان با اشاره به اینکه جهت ساخت فیلم شازده احتجاب نیازمند تصویر های قدیمی بودم، گفت: آقای تهامی در میدان بهارستان عکاسی داشت و در ویترین آن عکسهایی قدیمی از بعضی صورت ها داشت.

وی اضافه کرد: تصویر های اولیه آن موقع به شکل شیشه تصویر بود و وی تا یک ماه در روزهای میان هفته هر بار ۵۰ شیشه های تصویر جهت من می آورد که از آن میان تعدادی را گزینش و در ساخت فیلم استفاده کردم.

فرمان آرا در ارتباط با مقطعی که به عنوان تهیه کننده فعال بوده هست، گفت: زمانی که شازده احتجاب را در فستیوال کن نمایش می دادند بعد از جلسه پرسش و جواب، فردی به من پیشنهاد داد مدیریت شرکت گسترش صنایع فیلم کشور عزیزمان ایران را به عهده بگیرم ولی تا دو سال نباید کار سینمایی کارگردانی می کردم، بدهید ترتیب فعالیت خود را در این زمینه شروع کردم.

وی تصریح کرد: شاید ۹۹ درصد افرادی که جای من قرار می گرفتند به این پیشنهاد جواب رد می دادند ولی این شرکت فرصتی در اختیار سینمای کشور عزیزمان ایران می گذاشت که حاضر به گذشت از آن نبودم چراکه حاضر به تهیه امکانات تازه فیلمسازی بود.

کارگردان سینما اضافه کرد: روزی که کیارستمی پنج خط از داستان گزارش را تعریف کرد به وی گفتم که فیلمنامه آن را بنویسد و آن را می سازم، هنوز که هنوز است صورت وی را در این وقت فراموش نمی کنم که تعحب کرده بود که چگونه با بیان پنج دقیقه از فیلم حاضر به ساخت آن شده است ام.

فرمان آرا با بیان اینکه تنها فیلمی که در مقام تهیه کننده چندبار بر سر صحنه ساخت فیلم حاضر شده است هست، ملکوت هست، گفت: من همواره از این افراد حمایت می کردم چراکه کارگردان معتبر نیاز به تهیه کننده آشنا با این مسایل را نیز دارد.

وی با اشاره به اینکه با وجود حضور در سینمای آمریکا حاضر به ساخت فیلمی جهت هالیوود نشده هست، تاکید کرد: من دوست دارم جهت ملت کشور عزیزمان ایران فیلم بسازم و این در حالی است که آنجا باید حتما چیزی بر ضد کشور عزیزمان ایران می ساختم.

کارگردان و تهیه کننده سینما در ارتباط با شخصیت کیارستمی اظهار داشت: وی هنرمندی با استعداد و چندوجهی، نجار درجه یک و عکاس خوبی بود.

وی با بیان اینکه سینمایی که کیارستمی بعد از منزل دوست کجاست سینمایی یک درصدی است چراکه ۹۶ درصد دوست داران سینمایی می خواهند فیلم داستانی بسته به سلیقه خود ببینند، بیان داشت: کیارستمی با این احساس که با نابازیگران کار کند فیلم می ساخت و انسانی استثنایی بود.

فرمان آرا تصریح کرد: مهربانی وی شاید محسوس نبود ولی بسیار با ظرفیت بود و سینمای وی الفبای جدیدی جهت سینما نوشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با تصویر و سینما گفت: تصویر زیربنای سینماست، ممکن است ده نفر از یک صحنه فیلم بگیرند ولی بااهمیت ترین چیز در این میان زاویه دیدی است که قابل حس و زنده باشد.

کارگردان کشورمان عدم استقبال از سینمای اقتباسی را به علت عدم میل به تهیه کننده ها و نبود درک درست از داستان برشمرد.

وی در ارتباط با احساس خود در ارتباط با گلشیری گفت: ۱۷ سال از فوت گلشیری می گذرد ولی زخم آن در دل من هست، رفاقت تنها چیزی است که در یاد و خاطره ها می ماند.

فرمان آرا سینمای کشور عزیزمان ایران را سیار موفق ارزیابی کرد و تاکید کرد: در سینمای دنیا آمریکا هر لحظه حرف اول را می زند آیا که بازار نخست دنیا را دارد، آمریکا ۳۵ هزار سینما دارد و زیاد درآمد دنیا از سینما را کسب می کند.

وی اضافه کرد: عشقی که در سینمای ما و استعدادی که وجود دارد بی نظیر است ولی زبان ما مهجور است در نتیجه نمی توانیم جهانی شویم چراکه از فیلم زیرنویس دار استقبال چندانی نمی شود.

کارگردان کشورمان تصریح کرد: جایگاه سینمای کشور عزیزمان ایران از نظر استعداد درجه یک است و چنین عشقی با سینما را همانند کشور عزیزمان ایران را تنها در کوبا شاهد هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه رنسانسی در مملکت ما از سال ۳۰ تا کنون رخ داده هست، گفت: امروز جایگزینی جهت بعضی از این نویسندگان ادبی یا بازیگران نداریم، بزرگان فرهنگی ما در آن عصر رنسانس تکرار پذیر نیستند ولی در مملکتی که این همه جوان دارد مثبت بیاندیشیم و کار کنیم.

فرمان آرا در ادامه با اشاره به آخرین فیلم هایی که کارگردانی کرده هست، ابراز داشت: «دل می خواهد» از آخرین کارهای من و سه سال است پروانه دریافت نکرده هست. همچنین «دل دیوانه» را در بهمن ماه تمام کردم که مونتاژ و صداگذاری آن به آخر رسیده و موسیقی آن در حال ساخت هست.

وی افزود: فیلمنامه ای اقتباسی به نام «زندگی فروغ» را نیز در دست دارم.

این کارگردان کشورمان در بخشی از سخنان خود یادی از زاون قوکاسیان کرد و اظهار داشت: وی دوست نزدیک من و از صورت سینمایی مطرح اصفهان و کشور بود که جای وی هر لحظه خالی هست، زاون سرزنده و مشتاق و شیفته کارهای هنری و آموزش به جوانان بود.

واژه های کلیدی: ایران | تصویر | سینما | ایرانی | سینمای | سینمایی | کارگردان | کارگردانی | کارگردان کشورمان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs